Hra English facebook twitter rss

کنفرانس خبری مجموعه همراه با دیده بان حقوق بشر و عفو بین الملل

گزارش اول | به همراه تصاویر

ارسال شده در: 23rd مارس, 2010

کنفرانس خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران با حضورنمایندگان مجموعه، مسئول ارشد سازمان دیده بان حقوق بشر در حوزۀ خاورمیانه و افریقا و نماینده سازمان عفو بین الملل در کلوپ ملی خبر در شهر واشنگتن با موضوع افزایش فشار بر مدافعان حقوق بشر در ایران برگزار شد.

‎به گزارش هرانا، ظهر امروز در شهر واشنگتن نشست خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران برگزار شد که در آن جوستورک مسئول سازمان دیده بان حقوق بشر و همینطور تی کومار مسئول روابط بین الملل و دولتی سازمان عفو بین الملل حضور یافتند.

‎در ابتدای جلسه خانم لیلا میلانی از اعضای مجموعه با قرائت مواضع مجموعه و ضمن محکوم کردن سناریو سازی نهادهای امنیتی ایران برای مدافعان حقوق بشر و رد قاطعانه اتهامات مطرحه، گفت “این مجموعه علیرغم فشارهای وارده از فعالیت های خود نخواهد کاست” (متن کامل اطلاعیه را از اینجا بخوانید)‎سپس جو ستورک، مسئول سازمان دیده بان حقوق بشر، با تاسف آور خواندن اتهامات دولت ایران به فعالان مدنی و مدافعان حقوق بشر خواستار بازبینی حکومت ایران در الگوهای رفتاری خود شد. او از فشارهای فزاینده دولت ایران بر فعالان حقوق بشری در پس از انتخابات اخیر ریاست جمهوری انتقاد کرد. آقای ستورک از خلط مبحث هسته ای و مطالبات حقوق بشری جامعه جهانی ابراز نگرانی کرد و گفت که نباید مسائل هسته ای موجب غفلت از وضعیت فعالان مدنی و جدی نگرفتن نقض حقوق بشر در ایران باشد.

‎تی کومار از مسئولان روابط خارجی عفو بین الملل سخنران بعدی نشست بود که وی نیز با غیرقابل قبول خواندن رفتار دولت ایران خواستار افزایش تحمل دولت ایران در قبال فعالیت مدافعان حقوق بشر شد. وی همچنین تجاوز دولت ایران به حریم شخصی افراد را شرم آور خواند. آقای کومار سپس به مسالۀ شکنجه و بخصوص ازار جنسی بازداشت شدگان اشاره کرد و این مساله را دردناک و مغایر با تمام عرفها و هنجارهای حقوق بشری خواند.‎احمد باطبی سخنگوی مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سخنران بعدی این نشست بود که سخنان خود را با محکوم کردن سناریو سازی نیروهای امنیتی ایران برای مدافعان حقوق بشر آغاز کرد، وی از مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران،  بعنوان یک گروه پیشرو، مستقل و شفاف در حوزه حقوق بشر ایران نام برد. این فعال حقوق بشر کمیته گزارشگران حقوق بشر، کانون مدافعان حقوق بشر و کمیته ایران پروکسی را جزوی از قربانیان سناریو دستگاه امنیتی خواند.

‎احمد باطبی با رد اتهامات دستگاه امنیتی خاطرنشان کرد از دولت ایران به خاطر تهمت و افترا به افراد حقیقی و همینطور به یک گروه ثبت شده قانونی شکایت خواهیم کرد.‎پس از دور اول سخنرانی ها، جلسه با تنفس و سپس پرسش و پاسخ ادامه یافت

‎خبرنگار صدای امریکا در مورد توانایی های سایبری و توانایی تخریب آنها پرسید. آقای باطبی در پاسخ گفت که اطلاعات به دست آمده از طریق هک و یا توانایی های سایبری نبوده است بلکه بر مبنای بازداشت افراد، و از طریق ضبط رایانه های آنها و در چند مورد نیز با به دست آوردن کدهای عبور زیر فشار فیزیکی بوده است. اینها نشان توانایی سایبری نیست.‎یکی از حاضران از نماینده عفو در مورد شفافیت دولت ایران و بخصوص محافل امنیتی آنان پرسید. آقای تی کومار در پاسخ گفتند که ایران برای کسب کرسی در کمیته حقوق بشر سازمان ملل در کوشش است. ولی درعین حال تمام تقاضاهای مجامع بین المللی برای شفافیت در مورد زندانیان سیاسی و عقیدتی رد شده است. بارها از ایران درخواست ارسال نمایندگان حقوق بشری و کمیسیونرهای بی طرف به ایران را داشته ایم که هر بار پذیرفته نشده است. با چنین برخوردهایی ایران مستحق عضویت در کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل نیست. سازمان عفو بین الملل نیز دسترسی به زندانیان سیاسی درون ایران را ندارد.

‎یکی از حضار که فیلم ساز و کارگردان امریکایی بود در بارۀ وظیفۀ شهروندان امریکایی در قبال نقض حقوق بشر در ایران پرسید. اقای ستورک در پاسخ گفتند که وظیفۀ شما شکایت به نمایندگان مجلس و سنای امریکا و جلب توجه آنان در حمایت از وضعیت نابسامان فعالان مدنی و حمایت از مجامع حقوق بشری و فعالیتهای آنان است.‎در پایان پوشه های اطلاع رسانی شامل جزواتی از مواضع مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سی دی حاوی فیلم های پخش شده از رسانه ملی!، گزارش آماری سالانه نقض حقوق بشر و مشروحی از فعالیتهای مجموعه در بین خبرنگاران و نمایندگان رسانه ها توزیع شد.

‎برخی از رسانه های حاضر امریکایی در ظرف یک یا دو ساعت گزارش خبری خود از این نشست را روی ارگانهای خبری خود منعکس کردند که ترجمۀ آنها را نیز در اسرع وقت در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

تصاویری از این نشست در پی می آید

press-club-05 press-club-06 press-club-01press-club-04

press-club-02press-club-03