زندانیان مضروب در اوین فورا به مراکز درمانی منتقل شوند

صبح روز پنج شنبه ۲۸ فروردین ماه نیروهای گارد زندان اوین با حمله به بند ۳۵۰ محل حبس جمعی از زندانیان سیاسی و عقیدتی، نزدیک به ۳۰ تن از زندانیان این بند را مورد ضرب و شتم قرار داده و به سلولهای انفرادی بند ۲۴۰ زندان اوین منتقل کردند.

زندانیان مذکور که بالغ بر سی تن می شوند اکثرا بر اثر ضرب و شتم ماموران دچار آسیب های جدی شده و می بایست به مراکز درمانی خارج از زندان منتقل شوند. اما مسئولین زندان علی رغم گذشت ۲۴ ساعت، بدون مداوای پزشکی، آنها را در سلول انفرادی نگهداری می کنند.

یک منبع آگاه به مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گفت: ” بازرسی از بند ۳۵۰ همواره به بهانه احتمال استفاده زندانیان از دستگاه های موبایل توام با تخریب وسایل زندانیان، در طی ماههای اخیر متداول شده است اما این بار به دلیل سابقه تخریب وسایل شخصی زندانیان، برخی از آنها تصمیم گرفتند که در حضور ایشان بازرسی صورت گیرد که با مخالفت مسئولین امر مواجه شد.”

زندانیان سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین از  اواسط تیرماه سال ۱۳۸۹ تا کنون از حق دسترسی به تلفن زندان محروم اند و خانواده ها تنها از طریق ملاقات های هفتگی قادر به کسب خبر از وضعیت ایشان هستند.

غلامرضا خسروی، مجید اسدی، اسدالله هادی، رضا اکبری منفرد، جواد فولادوند، مهرداد آهن‌خواه، اسدالله اسدی، سهیل عربی، امیر قاضیانی، محمد داوری، سعید متین‌پور، یاشار دارالشفا، مهدی خدایی، سمکو خلقتی، سعید حائری، سهیل بابادی، سروش ثابت، علی عسگری، داور حسینی وجدان، محمد صدیق کبودوند، بهنام ابراهیم‌زاده، آرش همپای، بهزاد عرب‌گل، مصطفی عبدی، محمد شجاعی، امید بهروزی، عبدالفتاح سلطانی، مصطفی ریسمان باف، محمدامین هادوی، هوتن دولتی، اسماعیل برزگری از جمله زندانیانی هستند که پس از ضرب و شتم غیرانسانی به سلولهای انفرادی زندان اوین منتقل شدند. همین طور اسماعیل برزگری و امید بهروزی نیز بر اثر شدت جراحات وارده به بیمارستان منتقل شدند.

یک منبع مطلع  به مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گفت: ” گارد زندان ۷۰% وسایل زندانیان را تخریب کرده است بطوری که قابل استفاده نیست و این وسایل اکثرا توسط خود زندانیان خریداری شده است و جزء اموال شخصی زندانیان محسوب می شد.”

عده قابل توجهی از  زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین از  دگر اندیشان سیاسی و معترضین صلح طلبی هستند که به صورت گسترده و به دنبال انتخابات جنجالی ریاست جمهوری ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ به طور خودسرانه دستگیر شدند و می بایست فورا و بی قید و شرط آزاد و از ایشان اعاده حیثیت شود.

یکی از خانواده زندانیان محبوس در اوین به مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گفت: ” از سرنوشت زندانی خود که به انفرادی منتقل شده است و میزان جراحات وی اطلاعی ندارند و تنها اخبار آنرا را از رسانه ها دریافت کرده اند.”

 سوء رفتار مقامات و نگهبانان زندان، تهدید، ضرب و شتم و در نهایت انتقال ایشان به انفرادی پیش از درمان جراحات وارده بر آنان، از مصادیق رفتارهای غیر بشری است که در کنوانسیون جهانی علیه شکنجه تعریف شده است، اصول اساسی سازمان ملل در این رابطه تصریح کرده است: “اقدامات جهت لغو کردن یا محدود ساختن حبس انفرادی باید مورد اجرا و تشویق قرار گیرد.” همین طور اقدام ماموران زندان در ضرب و شتم زندانیان تضیف کننده حقوقی است که در کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر آن تاکید شده است و ایران نیز از امضا کنندگان آن به شمار می روند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران از دستگاه قضایی و مسئولان زندانهای ایران می خواهد به بد رفتاری با زندانیان سیاسی پایان دهند و ضمن انتقال زندانیان مضروب به مراکز درمانی و تامین خسارات جانی و مالی آنها با برگزاری دادگاه های عادلانه موجبات آزادی فوری ایشان را بلافاصله تامین و تضمین کنند. همین طور از مسئولین انتظار می رود ضمن دلجویی از قربانیان این حادثه با آمرین و مجریان اعمال خشونت آمیز حادثه ۲۸ فروردین ماه برخورد قانونی انجام دهد.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران هم چنین از گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران آقای دکتر احمد شهید می خواهد با استفاده از ساز و کارها و ظرفیت های موجود، سوء رفتار دستگاه های خاطی در این امر را دست مایه یک تماس فوری با دولت ایران قرار دهد و خواهان تضمین پیشگیری از تکرار این وقایع شود.

دبیرخانه مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران

جمعه ۲۹ فروردین ماه سال ۱۳۹۲ برابر با هجدهم آوریل سال ۲۰۱۴